شيرازي در ماموريت‌هاي علمي شناخته مي‌شد. صداقت، پشتكار، جديت، سادگي در زندگي قانون وي بود، محمد حسن محبعلي

 

كارشناسي كه با مرحوم دكتر شيرازي همسفر بوده‌اند معني آموزش علمي، اخلاقي و اجتماعي را درك نموده‌اند. شيرازي در ماموريت‌هاي علمي شناخته مي‌شد. صداقت، پشتكار، جديت، سادگي در زندگي قانون وي بود.

آشنايي اينجايب با مرحوم دكتر باقر آيت‌الله زاده شيرازي در سال 1352 به­ مناسبت برگزاري سمينار مرمت در شهر اصفهان بود. ايشان در آن زمان، مديريت دفتر فني سازمان ملي حفاظت آثار باستاني استان اصفهان را عهده‌دار بودند. اين مسئوليت از سال 1344 تا سال 1357 به‌عهده ايشان بود. كارهاي بسيار خوبي از نظر مطالعه و پژوهش و مرمت و بخصوص در بخش حفاظت توسط ايشان در سطح استان انجام گرفته بود. فضايي بسيار علمي و آموزشي ايجاد شده بود. مسلماً اقدامات انجام شده يك الگو مديريت در امر مرمت و حفاظت بود و به­ همين جهت اينجانب خيلي شيفته رفتار و اخلاق و كردار ايشان شدم. اين آشنايي باعث شد در مسئوليت‌هاي مرمتي بسيار از نامبرده كمك بگيرم.

يكي از خاطرات اينجانب مسجد جامع اروميه بود. اين مسجد در اثر تعميرات غير اصولي بسيار آسيب‌پذير شده بود. به­ همين جهت در سال 1354 از آقاي دكتر دعوت شد جهت مشورت به اروميه سفر نمايند. ايشان عليرغم راه دور و مشكلات آن زمان، بلافاصله دعوت دفتر فني آذربايجان غربي را لبيك گفته و در بازديد محلي از مسجد با قاطعيت ما را در جهت مطالعه و تعمير و احياء مسجد كمك نمودند. ايشان معتقد بودند كه مسجد بايد احياء شود. با نفس گرم ايشان ظرف مدت دو سال قسمت تاريخي مسجد تعمير و قابل استفاده شد. سهم بزرگي در اين كار خداپسند داشتند.

خاطره ديگر بنده از آقاي دكتر شيرازي در سال 1358 بود كه مسئوليت سازمان ملي حفاظت آثار باستاني كشور را بعهده گرفته بودند و مسئوليت دفتر فني استان تهران را نيز به عهده اينجانب گذاشته بودند. اينجانب در بازديدي كه از شهر ورامين داشتم، دريافتم كه مسجد جامع ورامين خيلي آشفته‌تر از بناي مسجد جامع اروميه قبل از تعمير مي‌باشد. واقعاً در اثر حفاري و متروكه شدن، فضاي مسجد بسيار آلوده بود،‌ درصورتيكه بنا از نظر معماري و تناسبات و تزئينات بسيار پيام داشت. با شناختي كه از دكتر داشتم از ايشان دعوت نمودم كه بازديدي از مسجد داشته باشند و از نزديك در مورد مرمت و احيا مشورت گردد. ايشان كه عاشق اينگونه سفرها بودند با وجود مسئوليت سنگين مديريت سازمان، بلافاصله قبول زحمت نموده و يك روز كامل به مسجد سفر نمودند. در محل بسيار قاطع در مورد احيا مسجد راهنمايي و دستور دادند با برداشت دقيق از حفاري‌ها و پرنمودن تمام گمانه‌ها با ماسه‌بادي كف مسجد براي نماز خواندن آماده گردد. قول حمايت و تامين اعتبار كافي را نيز دادند كه با پشتيباني ايشان اين مسجد نيز ظرف مدت دو سال به يك بناي زيباي قابل استفاده تبديل و نماز جمعه در مسجد خوانده شد. خاطره ايشان در اين كار زيبا هميشه زبانزد همكاران مي‌باشد. روحش شاد.

همانطور كه ذكر شد مرحوم دكتر شيرازي در كليه كارهاي ميداني، پس از مطالعه، برداشت و پژوهش در مورد تهيه طرح و اجراء بسيار با جرات تصميم مي‌گرفتند و اين برخورد و روش ايشان براي بنده و انگيزه آموزش بيار خوبي بود كه واقعاً ذوق‌كاري و تصميم‌گيري را ايجاد مي‌كرد و ضمن مشورت با نامبرده يك قوت قلب درانجام كارها بود.

مرحوم دكتر شيرازي در تمام دوران خدمت از هنرمندان و استادكاران زحمت‌كش قدرداني مي‌كرد و واقعاً عاشق اين گروه زحمت‌كش بودند: اين گونه برخوردها يك عشق كاري در محيط كارگاه بوجود مي‌آورد.

همانطور كه ذكر شد، ايشان در تمام سفرهاي علمي و ماموريت‌ها از استقامت كاري خاصي برخوردار بودند. اصلاً وقت تلف نمي‌كرد و محل اقامت و غذا براي ايشان مهم نبود. واقعاً از تشريفات و هزينه‌هاي غير ضروري خوشش نمي‌آمد تمام وقتش را با تسلط علمي كه داشت، براي شناخت و مطالعه و ارائه نظر صرف مي‌نمودند. نمونه ديگر سفري بود كه به سرپرستي ايشان براي شناخت مسجد جامع ايروان داشتم. ظرف مدت يك هفته ضمن جمع نمودن كليه الحاقات مسجد و خواندن كتيبه‌ها به نتايج بسيار خوبي دست يافتند كه واقعاً اطلاعات و مدارك بدست آمده ظرف مدت يك هفته بسيار زياد بود كه سفر را براي ما بسيار جالب و شيرين و پربار نمود.

به نظر حقير دكتر شيرازي گذشته از اطلاعات علمي بالايي كه داشتند يك انسان معتقد به دين مبين اسلام در عمل بود كه به جرات مي‌توان ايشان را به عنوان يك كارشناس مجرب عارف قلمداد كرد. هميشه عاشق كارهاي خداپسند بود و خداوند هم اينگونه انسان‌ها را هيچ زماني تنها نخواهد گذاشت. حتي در زمان رحلت نيز با شكوه از دنيا خواهند رفت.

يادش گرامي‌باد، زندگيش سرمشق تمام آزادگان و كارشناسان و هنرمندان باشد تا روح نظاره‌گرشان از ما راضي باشد. يادگارهاي ايشان در سراسر كشور (انتشارات سازمان، رده‌هاي مختلف كارشناسي، باستان‌شناسي، مرمت و معرفي) براي دوستداران فرهنگ و هنر و ادب ايران زمين باقي و برقرار است.                       


Copyright 2008 Dr. Shirazi Family Foundatiion - ِVersion: 1.0 - Last Update: 2008/8/17